Projelerimiz

Organik Köy Projemiz.

Bursa Orhaneli – Keles yolu üzerinde  bulunan Dogancı köyü gerek tarihi dokusu gerekse konumu ile Bursa nın sayılı güzellikte köylerinden biridir. Özel aracla İzmir yolu ayrımından yaklaşık 20 dakikalık bir mesafeyle ulaşım saglanmaktadır.

Köyümüze saat başı kalkan  Bursa belediyesinin araclarıyla ulaşabilmekteyiz.

Köy nufusunun büyük bölümü Bursa ve yakın illere göç ettiği için hane sayısı azdır.

Köyümüzdeki yaş ortalaması 45 yaş üzeridir.

Köyümüzde yaşayan insanlarımız hayvancılık ve tarımla geçimlerini saglamaktadır.

Gelişime açık paylaşmayı seven bu misafirperver insanlar bizim köyde yatırım yapmaya başlamamızla Organik Tarıma ilgi duymaya başlamış ve topraklarını nasıl daha temiz yöntemlerle işleyebiliriz arayışına girmişlerdir.

Zaten uzun zamandan beri zehirsiz geleneksel tarım yöntemlerle tarlalarını işleyen insanlarımızla beraber yapmış oldugumuz çalışmalardanda cesaret alarak gelenekselden belgeli organik tarıma dogru  önemli bir yolculuga başladık.
Yapmış oldugumuz bu çalışmalarımız insanlarımıza ve bizlere maddi oldugu kadar manevi  tatmin ve mutlulukda vermektedir.

Bu çalışmalarımızın heyacınını tüm köy halkı  yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleride paylaşmaktadır. Aslında her şey “ bütün köyü içindekilerle beraber nasıl organik yaparız yada organik köy yapalım “ espirisiyle başladı.

Çok kısa bir süre içerisinde köyümüzün tüm tarlalarını organik tarıma hazırlayarak insanlarımızın maddi olarak tatmin olmalarını  dolayısıyla kente göçü azaltmayı hedeflemekteyiz. Buradaki en önemli destekçimiz siz bilinçli tüketicilerimizsiniz.

Biliyoruz ki teknolokjik ve modern şehir yaşamı insanlık için ne kadar gerekliyse dogal dengesini korumuş köy yaşamıda hepimiz için o kadar degerli ve gereklidir.

Yaklaşık 3 senedir bu köyde üretim yaptıgımız için artık köydeki insanlarımızla aile gibi birbirimize baglandık. Bu köyde üretim yaptığımız tüm arazilerimizde ücretini ödeyerek köy halkıyla beraber çalışmaktayız. Birbirimizle olan bu organik bagımızı gelecek nesillere ulaştırmak hatta dahada önemli olanı köyümüzü ülkemizin sayılı dogal ekolojik yaşama zarar vermeden üretim yapan organik köylerden biri haline getirmek en büyük hedefimiz.

Projemiz gerçekleştiğinde bu yaşamı bu hayali yine tüm sevenlerimizle paylaşacagız. Menfaat ve beklentinin olmadıgı herkesin birbirine saygılı ve güler yüzlü davrandıgı küçük ve şirin bir köy olması için içimizdeki doga ve insan sevgisini  en  dogal duygularımızla yoguracagız. Köyümüze gelmek isteyen dünya üzerindeki  ekolojik yaşam kültürüne deger veren tüm misafirlerimize  her zaman kapımız sonuna kadar açık.

Misafirlerimiz köyümüzde bulundukları süre içerisinde isterlerse kendilerine tahsis edilen köy odalarında  veya köy halkının evlerinde konaklayabilecekler. Sanki o köyün bir parçasıymış gibi sabah kalkıp tarlada çalışıp hayvan otlatıp  erişte yapıp kelebek peşinde koşmanın heyecanını yaşayacak. Kendi emegiyle yetiştirip hasadını yaptıgı ürünü evlerine götürüp buradan ayrıldıktan sonra bile buranın saglıgını ve huzurunu yaşamaya devam etmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapacagız.

Misafirlerimizin köyde bulundukları süre içerisinde gelişebilecek olan dügün asker yolcu etme yagmur duası hıdırellez  cemre düşme kuzu çevirme kutlamaları gibi  dogal etkinlikleride bizlerle  kutlamaları bizim için ayrı bir mutluluk kaynagı olacaktır.

Ekolojik yaşam kültürünün sadece organik ürün yetiştirip tüketmek olmadıgının altını çizmek isteriz.

Üstlenmiş oldugumuz misyon;

Dünya üzerinde ekolojik dengenin degerini bilip  saygı duyan tüm insaları en ulaşılabilir ve dogal güzelliklerle buluşturmak.